جایزه 20 میلیون تومانی برای قهرمان

بعدازظهر روز جمعه 28 شهریور برای فیفابازهای راه یافته به مرحله نهایی اولین دوره آنلاین مسابقات ورزش‌های الکترونیک در رشته فیفا 20 روزی خاص بود. مسابقاتی که با همکاری مشترک آپارات گیم و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای از هفته پایانی مرداد ماه در مرحله مقدماتی به صورت آنلاین کار خود را آغاز کرد و در روز 28 شهریور به ایستگاه پایانی خود رسید.
محل برگزاری حضوری مسابقات مرحله یک چهارم نهایی، رده بندی و فینال از ساعت‌ها قبل از شروع مسابقات غرق هیجان و جنب و جوش تیم اجرایی برگزاری مسابقات و البته 8 فیفا باز راه یافته به دور نهایی شده که بعضی‌هایشان تهرانی نیستند و همراه خانواده از شهرستان آمده‌اند.


به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، خبری از استیج و حضور و هیاهوی تماشاگر نیست، اما دوربین‌های مستقر در استودیو زیبای محل برگزاری مسابقات حاضر بودند تا لحظه لحظه این رقابت‌های جذاب و پرهیجان را ضبط کنند. چرا که طبق برنامه قرار است تمام مسابقات دور نهایی با گزارش داوود رفیعی به صورت زنده از آپارات پخش شود تا فیفابازها و طرفداران فیفا در جریان حال و هوای این رویداد جذاب و هیجان انگیز قرار گیرند.
عقربه‌های ساعت به 5 بعدازظهر که رسید، دیگر همه چیز مهیای شروع مسابقات مرحله نهایی اولین دوره مسابقات آنلاین ورزش‌های الکترونیک آپارات گیم در رشته  FIFA 20 شد که آپارات گیم و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در یک همکاری مشترک بانی برگزاری آن شدند و در نهایت جایزه جایزه 20 میلیونی این رویداد به قهرمان این دوره، شهاب گل محمدی رسید.

خبری از سوت داور نیست

داوود رفیعی که خودش از فیفابازهای حرفه‌ای است و صاحب مقام، به عنوان گزارشگر مسابقات پشت میزش قرار می‌گیرد و از دو فیفابازی که قرار است چراغ مسابقات این مرحله با بازی آنها روشن شود، دعوت می‌کند که داخل استودیو شوند. براساس جدول محمدمهدی ورزشی که از بهبهان به تهران آمده و محمدپورحسین باید اولین مسابقه را انجام دهند. روی صندلی‌ها می‌نشیند، دسته‌های PS4 را در دست‌ می‌گیرند و نگاه‌شان روی مانیتور مقابل‌شان ثابت‌ می‌ماند. اینجا مثل مستطیل سبز خبری از سوت داور برای شروع بازی نیست و داوود رفیعی اعلام می‌کند که شروع‌کنید.
 ...و بازی شروع‌ می‌شود.

هیجان پنهان پشت ماسک‌ها

محمد مهدی ورزشی با تیم بارسلونا و محمد پورحسین با تیم ملی فرانسه بازی رفت را در ورزشگاه «نیوکمپ» شروع‌ می‌کنند. هر دو 18 سال‍ه‌اند و به گفته رفیعی به انگیزه قهرمانی و گرفتن جایزه میلیونی خود را به این مرحله رسانده‌اند. خیلی زود محمد پورحسین با گلی که می‌زند فرانسه را از بارسلونا جلو می‌اندازد. صدای گل گل داوود رفیعی بلند می‌شود و همان‌جا یادش می‌آید که بگوید «سرهنگ علیفر، سلطان فریادهای بعد از گل» به استودیو می‌آید تا مسابقه نیمه نهایی و فینال را گزارش کند.
بازی به دقیقه 4 که می‌رسد، محمد مهدی ورزشی هم بارسلونا را به گل می‌رساند تا بازی مساوی شود. پایان بازی رفت با نتیجه 1-1 مساوی اعلام می‌شود و دو گیمر خیلی زود بازی دور برگشت را در استادیوم «پارک دو پرنس» شروع می‌کنند. هیجان در اولین مسابقه به اوج خود رسیده، هر چند که تمام این هیجان پشت ماسک‌های روی صورت گیمرها پنهان شده است. بازی در پایان 90 دقیقه با تساوی تمام می‌شود و کار به بازی سوم می‌کشد. دقیقه 88 بازی محمدپورحسین فرانسه را از بارسلونا جلو می‌اندازد.غوغایی در پشت صحنه استودیو بلند می‌شود. بازی با برد محمدپورحسین تمام می‌شود.


شادی متفاوت گیمرها

بعد از تنفسی چند دقیقه‌ای بازی دوم مرحله یک چهارم نهایی میان محمدحسین سخاوت که او هم از اصفهان آمده و مسیح محافظت کار که مقام نایب قهرمانی مسابقات دانشجویان جهان را دارد و پدیده مسابقات فیفا 19در جام قهرمانان بازی‌های ویدئویی سال گذشته، شروع می‌شود. رفیعی می‌گوید تمام دانه درشت‌ها و غول‌های فیفاباز اینجا جمع شده‌اند و اینکه این دو نفر از نسل سوم فیفابازهای ایران هستند. بازی رفت بدون گل تمام می‌شود و بازی دوم هم در رقابتی جذاب و نفس‌گیر با تساوی به پایان رسید تا همه چیز در بازی سوم مشخص شود. گل اول بازی سوم را محافظت کار زد و بعد هم با گل دوم خیالش را کمی راحت‌تر کرد و تمام شادی پس از گلش را تنها با یک مشت گره کرده، نشان داد. سخاوت یکی از دو گل خورده را جبران کرد. محافظت کار گل سوم را که می‌زند سرنوشت این بازی هم مشخص می‌شود: 3-1 به نفع محافظت کار.

با حاضر نشدن امیرحسین جوانمردی به دلیل کسالت در این مسابقات، یکی از بازی‌های دور یک چهارم نهایی برگزار نشد و بازی آخر مرحله یک چهارم میان شهاب گل محمدی و پرهام همرنگ برگزار شد. گل محمدی ابتدا با ضربه  سوارز بارسلونا را پیش می‌اندازد. پرهام همرنگ بازی را برای فرانسه به تساوی می‌کشاند. گلی که مادرش را در پشت صحنه حسابی خوشحال و ذوق زده‌ می‌کند.
گل دوم، گل محمدی برای بارسلونا هر دو گیمر را از صندلی بلند می‌کند، یکی خوشحال و هیجان زده از گلی که زده و دیگری نارحت از باخت و حذف.

 

فینالیست‌ها مشخص شدند

بازی‌های مرحله نیمه نهایی با بازی محمدپورحسین و مسیح محافظت کار شروع می‌شود. یک پای فینال از این بازی مشخص می‌شود. بازی رفت را پورحسین 2-1 می‌برد و بازی برگشت را 1-0، پورحسین به فینال می‌رود و محافظت کار به بازی رده بندی.

بازی دیگر نیمه نهایی را شهاب گل محمدی و سامان جلالی میان لیورپول و بارسلونا برگزار می‌کنند. بازی رفت 2-1 به نفع گل محمدی به پایان می‌رسد. او هم در دو قدمی فینال قرار می‌گیرد. بازی برگشت را هم در رقابتی تنگاتنگ و جذاب گل محمدی می‌برد و به فینال می‌رسد.مقام سومی برای محافظت کار

مثل روال بازی‎‌های فوتبال اینجا هم اول مسابقه رده بندی برگزار می‌شود آن هم با گزارش سرهنگ علیفر که هیجان بازی را دو چندان می‌کند. مسیح محافظت کار و سامان جلیلی در رده بندی به مصاف هم ‌می‌روند. با گل گریزمان به لیورپول فریاد «توی دروازه» علیفر بلند‌تر از هر صدای دیگری در استودیو می‌پیچد. بازی با همان تک گل به نفع محافظت کار تمام می‌شود.

پنالتی تکلیف قهرمان را مشخص کرد

... و بالاخره کار به فینال رسید تا قهرمان این رویداد تابستانی جذاب برای فیفابازها مشخص شود. فینالی پرهیجان میان محمد پورحسین با تیم ملی فرانسه و شهاب گل محمدی با تیم بارسلونا. ساعت از 10 شب هم گذشته است. گل اول را گل محمدی خیلی زود وارد دروازه فرانسه می‌کند و از جا کنده‌می شود برای شادی پس از گلش. سلطان فریادهای بعد از گل مثل زمانی که یک فوتبال واقعی را گزارش‌می‌کند، فریاد می‌کشد: «توی دروازه توی دروازه» علیفر دلش می‌خواهد که فینال برخلاف رده‌بندی بازی پرگلی باشد. این طور هم می‌شود. بازی در 90 دقیقه به تساوی 2-2 می‌کشد و کار به ضربات پنالتی‌ می‌رسد.گل محمدی در ضربات پنالتی برنده بازی می‌شود و قهرمان مسابقات.

جایزه‌ ای 20 میلیونی برای قهرمان

ساعت از 23:00 هم گذشته که مراسم اهداءجوایز نفرات برگزیده این رویداد با حضور سیدمحمدعلی سیدحسینی، معاون حمایت بنیاد ملی‌ بازی‌های رایانه‌ای و مصطفی احمدی مدیر آپارت گیم برگزار می‌شود. در مراسم اهداء جوایز جایزه 6 میلیون تومانی به سامان جلالی برای رتبه چهارم، جایزه 8 میلیون تومانی به مسیح محافظت کاربرای رتبه سوم، جوایز یک میلیون تومانی به محمد حسین سخاوت، محمد مهدی ورزشی، پرهام همرنگ و امیرحسین جوانمردی برای رتبه پنجم مشترک و بالاخره جایزه 20 میلیون تومانی به شهاب گل محمدی به عنوان قهرمان این مسابقات تعلق گرفت که پس از گرفتن جایزه نقدی‌اش، جام قهرمانی را هم بالای سر برد