فهرست تمام جشنواره های مرتبط با بنیاد ملی بازی های رایانه ای را در این قسمت می توانید مشاهده کنید.

همگرا

در راستای حمایت از صنعت بازی و فعالان عرصه تولید در کشور، همچنین جهت پیاده‌سازی نظامی ساختارمند، شفاف و شایسته‌سالار که منتج به همگرایی تمامی حمایت‌های بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای از صنعت بازی باشد و با چشم‌اندار رشد، اعتلاء و ارتقاء تیم‌ها و شرکت‌های بازسازی، ساختار حمایتی «همگرا» پس از طی شدن چند سال فرآیندهای فکری و نیازسنجی و با هدف مشخص «حمایت همسو با نیازهای بازی‌سازان» متولد شد و از 28 مردادماه رسما کار خود را آغاز کرد.

نظارت بر واریز وجوهات قانونی بازی های وارداتی
برگزاری کنفرانس تحقیقات بازی های دیجیتال (گرایش ها، فناوری ها و
صدور مجوز تاسیس و فعالیت موسسه فرهنگی هنری تک منظوره بازی‌های را
صدور مجوز فعالیت عرضه بازی های رایانه ای (ترکیبی و بر بستر شبکه
صدور پروانه انتشار بازی های رایانه ای (بر بستر حامل و بر بستر شب
صدور مجوز فعالیت نشر بازی های رایانه ای
صدور مجوز فعالیت تولید و ویرایش بازی رایانه ای
بررسی فرهنگی بازی های رایانه ای در پلت فرم های مختلف
تدوین و انتشار مولفه های فرهنگی در بازی های رایانه ای
بروز رسانی وب سایت رده بندی سنی بازی های رایانه ای

از ابتدای تاسیس بنیاد ملی بازی های رایانه ای در سال 1386، تدوین نظامی با عنوان نظام ملی رده بندی سنی بازی های رایانه ای(Entertainment Software Rating Association) در دستور کار قرار گرفت که وظیفه آن نظارت بر محتوای بازی ها و مشخص کردن رده سنی مناسب برای هر بازی بود. در همین راستا در سال 1387 پژوهشهایی با سه رویکرد مطالعاتی از جمله روانشناسی، جامعه شناسی و علوم و معارف اسلامی با همکاری اساتید مجرب دانشگاهی انجام شد. پس از انجام پژوهش ها و طبقه بندی محتواهای آسیب رسان در بازی ها، نظام رده بندی سنی کار اجرایی خود را از ابتدای سال 88 آغاز نمود و از آن پس صدور مجوز نشر بازی ها منوط به بررسی بازی ها در این نظام و تعیین رده سنی مناسب هر یک از بازی ها شد.

رده بندی سنی بازی های رایانه ای در پلت فرم های مختلف

کلمه ESRA مخفف Entertainment Software Rating Association می باشد. نظام ESRA، پس از انجام تحقیقاتی تقریبا یکساله، رده بندی سنی بازی های رایانه ای را از سال 1388 زیر نظر بنیاد ملی بازیهای رایانه ای آغاز کرد. براي تدوين اين نظام، سعي شده است در مرحله اول با تكيه بر نظريه‌هاي موجود در علوم مختلف و مرتبط با اين موضوع، بستري با پشتوانه علمي مناسب ايجاد گردد تا در مراحل اجرايي اين نظام و انجام تحقيقات ميداني، ميزان تصحيحات به حداقل برسد. این سازمان، بازیها را براساس محتواهای آسیب زایی که از سه دیدگاه روانشناسی، جامعه شناسی و علوم و معارف اسلامی بر گرفته شده است، رده بندی سنی می کند. شرکت های ناشر بازی در ایران، فقط می توانند بازی هایی را که مورد بررسی این نظام رده بندی سنی قرار گرفته اند و دارای مجوز می شوند، به طور قانونی برای فروش در بازار توزیع کنند. برخی بازی ها نیز به دلیل عدم انطباق با فرهنگ اسلامی-ایرانی، خطوط قرمز شرع، ملاحظات سیاسی و ... مجوز ورود به بازار را دریافت نمی کنند.

برگزاری دوره های مشترک بین المللی بازی سازی
برگزاری لیگ بازی های رایانه ای

چهارمین دوره لیگ بازی‌های رایانه‌ای ایران (IGL 2018) با همکاری بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و شرکت مکعب که به عنوان نماینده جام جهانی بازی‌های رایانه‌ای (ESWC) در ایران شناخته می‌شود، از تاریخ ۶ تا ۱۶ شهریور ماه در برج میلاد تهران برگزار خواهد شد.

برگزاری مسابقات بازیسازی در کشور
حمایت از مسابقات بازی سازی در کشور
تهیه، تولید و نشر محتوای آموزش بازی سازی
برگزاری کلاس های آموزش بازیسازی سطح بندی شده / حضوری و آنلاین