از حمایت برای تولید بازی‌ تا ارائه تسهیلات نظام‌ وظیفه به بازی‌سازان

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و معاونت اجتماعی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های مشترکی را در راستای حمایت از تولید بازی‌های ویدئویی با موضوع‌های مورد نیاز پلیس و ارائه تسهیلات نظام ‌وظیفه به بازی‌سازان با یکدیگر خواهند داشت.


به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، براساس تفاهم‌نامه‌ای که به امضای سردار نوریان، معاون اجتماعی و سخنگوی نیروی انتظامی و سید صادق پژمان، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای رسید، این دو نهاد به منظور ترویج و تقویت بازی‌های ویدئویی دارای مضامین فرهنگی مناسب در راستای گسترش رویکردهای پیشگیرانه نسبت به جرائم عمومی و تقویت هم‌افزایی در مدیریت بازی‌های ویدئویی همکاری‌های مشترکی با یکدیگر خواهند داشت.
در مراسم امضای این تفاهم‌نامه سید صادق پژمان، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با اشاره به نقش مهم نیروی انتظامی در حوزه بازی‌های ویدئویی با توجه به مصوبه شورای عالی فضای مجازی در خصوص «سیاست‌های حاکم بر برنامه ملی بازی‌های رایانه‌ای» بر لزوم هماهنگی میان این دو نهاد برای ترویج و تقویت بازی‌های ویدئویی تاکید کرد.
او همچنین با تاکید بر هماهنگی و همکاری میان بنیاد و ناجا در خصوص نظارت بر عملکرد بازی‌سراها و گیم‌نت‌ها از آمادگی بنیاد برای انتشار و توزیع دیجیتالی بازی‌های ویدئویی مرتبط با حوزه نظم و امنیت عمومی نیز خبر داد.
سید صادق پژمان با اشاره به آمار 32 میلیون بازیکن ایرانی که به طور متوسط 93 دقیقه در روز بازی می‌کنند، تصریح کرد: «این استقبال از بازی‌های رایانه‌ای نیاز به تولید محصولات فاخر در این حوزه را بیشتر می‌کند.»
وی همچنین گفت: «بنیاد برای بهره‌برداری از امتیاز کسرخدمت برای مشمولین تولیدکننده بازی‌های ویدئویی مورد نیاز پلیس آمادگی همکاری و هماهنگی‌های لازم را دارد».
سردار نوریان، معاون اجتماعی و سخنگوی نیروی انتظامی نیز در مراسم امضاء این تفاهم‌نامه از فراهم بودن شرایط و زمینه همکاری‌های مشترک میان این دو نهاد در آینده خبر داد و گفت: «امضاء این تفاهم‌نامه مشترک میان معاونت اجتماعی نیروی انتظامی و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای آغازی بر فعالیت‌های مشترک میان این دو نهاد در آینده نزدیک خواهد بود».
معاون اجتماعی ناجا همچنین یادآور شد: «امروزه بازی‌های رایانه‌ای به عنوان یک رسانه پرطرفدار، مخاطبان زیادی دارند؛ بنابراین می‌توان مفاهیم و مضامین فرهنگی مناسب در راستای اشاعه سبک زندگی و هویت اسلامی و ایرانی را از طریق بازی ترویج داد».
سردار نوریان با اشاره بر لزوم حمایت ناجا از بازی‌‌سازان بومی افزود: «انعقاد تفاهم نامه میان نیروی انتظامی و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای فرصت‌های جدیدی را برای موسسه ناجی هنر در راستای گسترش تولیدات مفید و کمک به مدیریت اوقات فراغت خانواده‌ها به وجود می‌آورد.»
سردار نوریان همچنین با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت بازی‌سازها برای پیشبرد اهداف و ماموریت‌های ناجا به منظور پیشگیری از جرائم عمومی و تقویت هم‌افزایی در مدیریت بازی‌های ویدئویی، افزود: «تولید محتوا در زمینه رانندگی و فرهنگ ترافیک، حفظ و نگهداری از اموال و دارایی‌ها، مهارت کنترل خشم، پیشگیری از اعتیاد، حمایت از مصرف کالای داخلی، ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی و ترویج فرهنگ ایثارگری از جمله موضوعاتی است که می‌تواند مورد توجه بازی‌سازان قرار بگیرد».
بخشی از مراسم امضاء این تفاهم‌نامه نیز به بازی «گشت پلیس 2» به عنوان بازی منتخب ژانر مسابقه‌ای در هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران و بهترین بازی کافه بازار از نگاه مخاطبان در سال 98 اختصاص پیدا کرد. مجتبی رشوند، مدیر ناجی هنر با ارائه گزارشی از آمار نصب بازی گشت پلیس 2 ساخته استودیو «هنر نور و حرکت» از آمادگی ناجی هنر برای تولید بازی‌های ویدئویی با موضوعات پلیسی و در ژانر اکشن با همکاری بنیاد خبر داد. استودیو «هنر نور و حرکت» به عنوان سازنده بازی گشت پلیس 2، دارای رتبه ققنوس در ساختار حمایتی همگرا بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای است و بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد که بنیاد همکاری مشترکی را با ناجا در خصوص تهیه گزارش آماری و تحلیلی از این بازی انجام دهد.
همکاری و مشارکت برای برگزاری دوره‌های بازی‌سازی برای کارکنان ناجا با اعطای گواهینامه معتبر توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، مشارکت در برگزاری رویدادها و جشنواره‌های مرتبط با بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در حوزه نظم و امنیت عمومی از دیگر محورهای همکاری و فعالیت مشترک میان ناجا و بنیاد بر اساس این تفاهم‌نامه خواهد بود.