«میدون»، عرصه‌ای برای معرفی کسب ‌وکار بازی‌سازان

مسابقه تلویزیونی «میدون» که رقابتی بین کارآفرینان برای استعدادیابی شغلی و ارزیابی آنها است، جمعه ‌شب شاهد حضور یکی از بازی‌سازان صنعت بازی ایران بود. حبیب داستانی بِنیسی، این بار در جایگاه یک روحانی بازی‌ساز در صحنه رقابتی «میدون» حاضر شد تا درباره ایده کسب ‌وکارش، یعنی بازی‌سازی که 15 سال از عمرش را پای آن گذاشته، صحبت کند.


به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، مدیرعامل شرکت «رسانه ‌گستر بِنیسی»، بازی‌سازی را از سال 1384 و با ساخت بازی رایانه‌ای سه ‌بعدی «عملیات انهدام 1» آغاز کرده و شرکتش به عنوان نخستین شرکت دانش‌بنیان صنعت گیم کشور ثبت شده است. ساخت بازی برای او با ساخت «عملیات انهدام 1» به پایان نرسید و با انتشار نسخه های 2 و3 این بازی ادامه پیدا کرد. ساخت بازی‌ دو بعدی «سفر جنجالی 1و2» و همچنین تالیف کتاب «آموزش بازی‌نامه‌نویسی» از دیگر فعالیت‌های بنیسی در عرصه بازی‌سازی است.

اینکه بِنیسی با چه رویکرد و انگیزه‌ای قدم به عرصه رقابتی «میدون» گذاشت، سوالی است که او پاسخ روشنی برایش دارد: «بازی‌های شرکت ما با رویکرد فرهنگی ساخته شده‌اند و در ساخت این بازی‌ها، صرف نگاه سرگرمی مدّنظرمان نبوده است. حضور ما در برنامه میدون به دلیل دریافت تسهیلات نبوده است؛ بلکه به دلیل معرّفی صنعت بازی‌های دیجیتالی داخل کشور و همچنین جلب نظر مردم و مسئولین به این مقوله مهم و از جمله، محصولات تولیدشده در شرکت است. آشنایی مردم با یک طلبه و روحانی به عنوان یک بازی‌ساز و زمینه سازی این بستر تبلیغی برای حوزه‌های علمیّه از اهداف دیگر من بود. خیلی‌ها با دیدن برنامه «میدون» و حضور من به عنوان یک روحانی در این برنامه برای معرفی کسب وکارم تعجّب کردند و برایشان تازگی داشت؛ امّا این مهم است که من در جایگاه یک روحانی با رتبه علمی دکترای فقه و اصول، 15 سال است که در صنعت گیم ایران مشغول فعالیت هستم.»

 

نقطه عطفی برای دیده‌شدن صنعت گیم

مدیرعامل شرکت «رسانه‌ گستر بنیسی» که در کارنامه خود در بازی‌های ویدیویی، گواهینامه TRL9 یعنی بالاترین سطح آمادگی فناوری کشور را دارد، امیدوار است حضورش در عرصه «میدون» نقطه عطفی برای دیده‌ شدن صنعت گیم داخلی نزد مردم، مسئولان، سرمایه‌گذاران و نهادهای مالی شود: «امیدوارم این حضور منجر به جلب کمک دستگاه‌ها برای بازی سازان شود. از سوی دیگر شاید مردم با دیدن این برنامه با صنعت گیم ایران آشنا شوند و برای خرید بازی ایرانی به جای بازی خارجی برای فرزندان شان ترغیب شوند.»

 

رقابت آنلاین در «سفرجنجالی» اندرویدی

حبیب داستانی بنیسی در «میدون»، خبر از انتشار نسخه دوم بازی «سفر جنجالی» برای اندروید داد که با موضوع سبک زندگی اسلامی ایرانی و در سبک اشیای پنهان (Hidden Objects) ساخته شده است. رقابت آنلاین در نسخه دوم بازی تقویت شده و حجم بازی با وجود 70 مرحله، کاهش پیدا کرده است.

 

انتشار نسخه اندرویدی بازی «عملیّات انهدام»

بِنیسی خبر دیگری هم داشت، اینکه نسخه اندرویدی بازی «عملیات انهدام» نیز به همین زودی‌ها و احتمالا طی یک ماه آینده منتشر می‌شود، که در بین بازی‌های اندرویدی جنگی قابلیت‌های متعددی دارد.