افزایش بازیکنان پلتفرم کنسول در ایران/ نوجوانان بیشترین طرفداران بازی‌های کنسولی

شاخص‌ترین اطلاعات در خصوص استفاده از پلتفرم کنسول در میان بازیکنان ایرانی توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه ای منتشر شد. این گزارش در ادامه سلسله گزارش‌های استخراج شده از «پیمایش ملی مصرف بازی‌های دیجیتال ایران» در سال 1400 توسط معاونت پژوهش این بنیاد آماده شده‌است.  نرخ رشد مرکب سالانه تعداد بازیکنان کنسولی در ایران بین سال‌های 1394 تا 1400، برابر با 35 درصد بوده است. بررسی سهم بازیکنان در سال‌هاى 1394 تا 1400 از افزایش کاربران این پلتفرم خبر می‌دهد. به طوری‌که در سال 1400 بالغ بر 25 درصد از بازیکنان (شامل 8 میلیون و 500 هزار نفر) از این پلتفرم برای بازی استفاده کرده‌اند.


به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، در این گزارش که توسط معاونت پژوهش این بنیاد گردآوری شده، اطلاعات نسبتاً جامعی از الگوی مصرف بازی‌ها، ترجیحات بازیکنان و میزان هزینه‌کرد در پلتفرم کنسول ارائه شده است. براساس این گزارش بازیکنان کنسولی ایران به‌طور میانگین 64 دقیقه در روز تنها با پلتفرم کنسول بازی می‌کنند. همچنین 23.8 درصد از بازیکنان کنسول هر روز با این پلتفرم بازی می‌کنند.

در این گزارش با توجه به یافته‌هاى گزارش نماى نزدیک بازیکنان، سه دسته از بازیکنان شامل «بازیکنان مصمم، بازیکنان علاقه‌مند و بازیکنان حرفه‌اى» شناسایى شده‌اند. در بین بازیکنان کنسولى، مصمم‌ها بیشترین نسبت را به خود اختصاص داده‌اند و 27 درصد از آن‌ها را بازیکنان حرفه‌اى تشکیل می‌دهند.

 

ترکیب سنى بازیکنان کنسولى نیز نشان می‌دهد، نسبت بازیکنان کنسولى در گرو‌ه‌هاى سنى نوجوان و جوان بیش از نسبت این گروه‌هاى سنى در مجموع بازیکنان ایرانى است. به ویژه در بین گروه جوانان نسبت بازیکنان کنسولى 15 درصد بیش از کل بازیکنان است.

 

بررسی نسبت بازیکنان کنسولى نشان می‌دهد، کمترین نسبت بازیکنان کنسولى در بین بازیکنان به‌ترتیب مربوط به استان‌هاى خراسان شمالى، آذربایجان غربى و اردبیل بوده‌است. همچنین نسبت بازیکنان کنسولی در استان‌هاى کهگیلویه و بویر احمد، البرز و تهران بیش از سایر استان‌ها بوده‌است.

 

در بین بازیکنان کنسولى، مردان 87 درصد و زنان 13 درصد را به خود اختصاص داده‌اند. البته باید توجه داشت که جمعیت مردان بازیکن هم بیش از زنان است.

 

براساس این گزارش بازیکنان کنسولى به‌طور میانگین 64 دقیقه در روز تنها با پلتفرم کنسول بازى می‌کنند.

 

وضعیت ابزارهای بازی نیز نشان از این دارد که بازیکنان کنسولی ۸۸ % از کنسول خانگی و ۱۳ % از کنسول دستی استفاده می‌کنند.

 

در سال 1400 بازیکنان کنسول 1644 میلیارد تومان براى خرید نرم افزار (بازى) هزینه کرده‌اند.

 

این عدد حدود 63 درصد کل هزینه‌کرد براى نرم‌افزار بازى در سال 1400 را شامل می‌شود.

32 درصد بازیکنان کنسولى در سال 1400 خریدار هستند و 45 درصد آنها لوازم جانبى خریده‌اند و 68 درصد بازیکنان در سال 1400 براى خرید بازى (نسخه فیزیکى یا آنلاین، خرید اکانت) و ... هزینه کرده‌اند.

 

باید توجه داشت یکی از شاخص‌های تعیین‌کننده در میزان علاقه‌مندی و درگیری بازیکنان، میزان مالکیت ابزار بازی است. به ویژه پلتفرم کنسول به دلیل کاربری تخصصی در حوزه بازی بسیار بااهمیت است. نتایج این پژوهش همچنین نشان داد بیش از نیمی از بازیکنان با کنسولی که متعلق به خودشان است بازی می‌کنند. همچنین براساس یافته‌های این گزارش سه سبک ورزشی، اکشن-ماجراجویی و تیراندازی در بین بازیکنان کنسولی محبوب است.

 

این گزارش همچنین شامل آمارهایی در موضوعات زیر است:

  • شخصیت‌های مورد علاقه بازیکنان کنسولی
  • میزان توجه بازیکنان کنسولی به نظام رده‌بندی سنی
  • روش تماشای بازی دیگران در بازیکنان کنسولی
  • میزان علاقه به تماشای محتوای بازی کردن دیگران در بازیکنان کنسولی
  • نسبت بازیکنان کنسولی برخط
  • بازیکنان کنسولی برخط به تفکیک جنسیت
  • وضعیت مالکیت ابزار بازی(کنسول) به تفکیک جنسیت
  • میزان بازی با کنسول (در هفته)
  • متوسط زمان بازی با کنسول در بازیکنان کنسولی به تفکیک نوع بازیکن (برحسب دقیقه)
  • میانگین زمان روزانه بازی در بازیکنان کنسولی (برحسب دقیقه)

 

 متن کامل این گزارش اینجا قابل دریافت است.