021-88310222
مختار: فصل قیام
مختار: فصل قیام

بازی «مختار: فصل قیام» دومین نسخه از سه‌گانه سفیر عشق محسوب می‌شود که روایت مختار ثقفی را از سلول‌های ابن زیاد تا سفر به مکه و آغاز قیام و پیروزی آن را روایت می‌کند. این اثر در سبک اکشن سوم شخص شمشیری تولید شده و دارای 12 مرحله و بیش از 4 ساعت گیم پلی است. فصل قیام با محوریت شخصیت مختار ثقفی دارای 45 دقیقه روایت سینمایی است و نسبت به بازی سفیر عشق: روز واقعه که نخستین محصول این تریلوژی محسوب می‌شود، پیشرفت‌های متعدد در زمینه بهینه‌سازی، کیفیت گرافیکی و گیم پلی داشته است.

 مختار: فصل قیام روایتگر داستان سفر قهرمانی مختار ثقفی است که از زندان ابن زیاد آغاز شده و تا امارت کوفه در قامت رهبری بزرگترین قیام خونخواهی سیدالشهدا ادامه پیدا می‌کند. فصل قیام پس از بازی «سفیر عشق : روز واقعه» جدی‌ترین بازی مذهبی – تاریخی در کشورمان است که با تحقیقات وسیع و مشورت با کارشناسان مذهبی بازینامه آن تدوین شده است. این اثر تلاش دارد در یک روایت تعاملی مخاطبین گسترده بازی‌های رایانه‌ای را با فضای تاریخ اسلام از یک منظر جذاب و تاثیرگذار آشنا کند. دید بازی سوم شخص و سبک آن اکشن شمشیری (Hack And Slash) است. همچنین بازی‌باز در این بازی سیر رخدادهای تاریخی را از منظر شخصیت مختار پی می‌گیرد و در روند بیان بخش‌هایی از زندگی او، به واگویی تابستان گرم کوفه سال 61 می‌پردازد و در خلال آن اتفاقات تاریخی از بدو ارتباط مختار و مهران ایرانی، دشمنی بنی‌امیه و آل زبیر و نقش افرادی مانند بن‌کامل، عبدالله ابن زبیر، محمد حنفیه، ابن زیاد و ... را در یک روند تعاملی درک خواهد کرد. 
تقریبا تمام نبردها با شمشیر انجام می‌گیرد و شخصیت اصلی بازی (مختار) با سه سلاح سرد شمشیر، شمشیر و سپر و دو شمشیر به مبارزه با دشمنان می‌پردازد، به غیر از چند مورد خاص که ممکن است با تیروکمان یا چاقو باشد. بخش اصلی روایت بازی در مسیر سفر مختار و شهر مکه رخ می‌دهد؛ اما براساس مستندات تاریخی بررسی مکان‌های متنوعی نظیر مکه مکرمه، طائف، واحه‌های عراق عجم، زندان کوفه، دارالاماره، منزل مختار و مسجد اعظم کوفه شبیه‌سازی شده است. همچنین در این بازی برای نخستین بار، براساس نقشه‌های تاریخی شهر کوفه و مکه به طور کامل مدل‌سازی شده است.

روایت داستان

روایت داستان بازی در قالب تعامل با بیش از 15 شخصیت شناخته شده تاریخی و بالغ بر 25 شخصیت مهاجم شکل می‌گیرد که هر یک علاوه بر پیش برد داستان بازی نقش و شخصیت منحصر به فردی را ایفا می‌کنند علاوه بر روند روایی بازی، در گیم پلی آن نیز اکشن‌های هدفمند و ماموریت‌های مشخصی در نظر گرفته شده است که بازیکن را در موقعیت‌های منحصربه فردی قرار می‌دهد تا علاوه بر لذت بردن از یک بازی رایانه‌ای با اتفاقات آن برهه حساس به شکلی تعاملی آشنا شوند. 

 

تصاویر